PAR DofE APBALVOJUMU

The Duke of Edinburgh's International Award (Edinburgas hercoga starptautiskais apbalvojums) ir pasaulē atzīta neformālās izglītības programma jauniešiem. Programmu 1956. gadā uzsāka Edinburgas hercogs Princis Filips Lielbritānijā. Šajā programmā jau ir piedalījušies vairāk nekā 8 miljoni jauniešu. Latvijā programma tiek īstenota kopš 2006. gada, kuru administrē Valsts izglītības satura centrs.

DofE Award programma ir neformāla izglītības programma jauniešiem vecumā no 14 līdz 24 gadiem. Programma palīdz viņiem attīstīt talantus, mācīties no pieredzes, pārvarot izaicinājumus un padarot brīvo laiku jēgpilnu.

1956. gadā tiek uzsākta Award programma zēniem, kurā Viņa Karaliskā Augstība Edinburgas hercogs ir priekšsēdētājs un sers (vēlāk lords) Hants - direktors. Programmai ir četras jomas: Glābšana un palīdzības sniegšana, Ekspedīcijas, Brīvā laika aktivitātes un projekti, Fiziskā forma. Kopš tā laika programmā ir piedalījušies vairāk nekā 8 miljoni jauniešu no 140 valstīm un teritorijām.

VĒSTURE

LC3Vg6KWoMsBsk8h.jpg

1956

Tiek uzsākta Award programma zēniem, kurā Viņa Karaliskā Augstība Edinburgas hercogs ir priekšsēdētājs un sers (vēlāk lords) Hants - direktors. Programmai ir četras jomas: Glābšana un palīdzības sniegšana, Ekspedīcijas, Brīvā laika aktivitātes un projekti, Fiziskā forma.

1958

Sākot ar 1958. gadu Award  programmu var veikt arī meitenes. Viņām gan ir tikai trīs jomas, un tās atšķiras no puišu īstenotajām jomām: Dzīves dizains, Piedzīvojums, Intereses un brīvprātīgā darbs.

1966

Lielbritānijā ir nu jau trīs reģionālie centri, kuri īsteno Award, un programma pieejama 22 pasaules valstīs.

1969

1969. gadā tiek uzsākta Edinburgas hercoga starptautiskā apbalvojuma Award programma jauniešiem vecumā no 14 līdz 21 gadam. Tajā apvienotas puišu un meiteņu jomas - Brīvprātīgā darba, Ekspedīcijas un Prasmju jomas kļūst pieejamas visiem dalībniekiem visos līmeņos. Bronzas un sudraba līmeņos meitenes īsteno jomu Dzīves dizains un puiši - Fiziskā sagatavotība. Zelta līmeņa dalībnieki var izvēlēties jebkuru no abām jomām un arī īstenot zelta līmeņa projektu.

1980

Nākamā ievērojamā Award pārskatīšana notiek, kad tā kļūst pieejama visiem jauniešiem vecumā no 14 līdz 25 gadiem. Programma ir četras galvenās jomas: Brīvprātīgais darbs, Ekspedīcija, Prasmes, Fiziskā sagatavotība.

1988

Edinburgas hercoga starptautiskā apbalvojuma asociācija tiek ieviesta 40 programmā iesaistītajās valstīs.

1999

Viņa Karaliskā Augstība Vesekas grāfs ievieš īpašos starptautiskos projektus ar mērķi paplašināt Award ietekmi un sasniegt vairāk jauniešu, jo sevišķi tos, kuri ir riska grupās un sabiedrības atstumti - tos, kuriem iepriekš dalība Award programmā iespējams nebija pieejama.

2015

Nacionālie Award operatori un neatkarīgie Award centri šobrīd Award programmu īsteno vairāk nekā 130 valstīs un teritorijās.

2016

Award 60 gadu jubileja.

FILOZOFIJA

Mēs visi esam labāki nekā mums liekas... ja vien mums kāds varētu to likt saprast, mēs nekad nebūtu gatavi samierināties ar ko mazāk.

— Kurts Hāns, Award līdzdibinātājs

Piedaloties DofE Award programmā, jaunieši izvirza personīgās attīstības mērķus. Tā kā katrs cilvēks ir unikāls, arī jauniešu mērķi ir individuāli. Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, jaunieši regulāri tiekas ar mentoriem. Mentori jauniešiem palīdz pamanīt notiekošās pārmaiņas, noteikt situācijas, kurās jaunietis visefektīvāk attīstās.

DofE Award dalībnieki nekonkurē savā starpā, viņi uzlabo savu personību. Pat ja programmas dalībnieki veic vienas un tās pašas aktivitātes, viņu mērķi un sasniegšanas ātrums var būt pilnīgi atšķirīgs pieejamo prasmju, ietekmes uz vidi, iepriekšējās pieredzes dēļ. Tā kā programmas mērķis ir kļūt par labāku cilvēku, nevis apdzīt citu, praktiski visi dalībnieki savus mērķus sasniedz, izrādot neatlaidību un neatlaidību. Labas sevis izzināšana un personīgo izaicinājumu pārvarēšana kļūst par vislielāko atlīdzību jaunietim.

PRINCIPI

Ir 10 pamatprincipi, ko ievērot katram, kurš organizē vai uzņemas Award; tie nodrošina to, ka jaunietim Award programmas veikšanas pieredze būs pilnvērtīga un nozīmīga, kā arī to, ka tā atstās ilgstošu iespaidu jaunieša dzīvē. 

Izglītības mērķis ir mudināt cilvēkus gūt tādu pieredzi, kas veido izpratni par vērtību sistēmu... nodrošināt šo īpašību izdzīvošanu: uzņēmīga zinātkāre, nesagraujams cīņasspars, neatlaidība mērķu sasniegšanā... un svarīgāk par visu — līdzjūtība...  Ir nosodāma nolaidība skubināt jauniešus gūt dažādu pieredzi.

— Kurts Hāns, Award līdzdibinātājs

Jaunieši programmā piedalās brīvprātīgi, brīvajā laikā. Programma koncentrējas uz mācīšanos no labas prakses, tādējādi palīdzot atklāt slēptos talantus. Pēc izvēlētā programmas līmeņa sasniegšanas jauniešiem tiek piešķirti starptautiski sertifikāti un nopelnu zīmes. Apbalvošanas ceremonijas notiek Lielbritānijas vēstniecībā Viļņā. Tā kā programma apvieno jauniešus, kurus interesē viņu pašu attīstība, tā bieži palīdz atrast līdzīgi domājošus cilvēkus, kuri kļūst par tuviem draugiem vai biznesa partneriem.

LĪMEŅI

Bronza

Sudrabs

Zelts

BRONZA

Bronzas nozīmīti var iegūt jaunieši no 14 gadu vecuma. Šajā programmas līmenī ir četras aktivitātes, kurās dalībnieks īsteno savus mērķus: pakalpojumi, prasmes, aktivitātes un pārgājieni. Pārgājiens dabā ilgst 2 dienas un 1 nakti, bet atlikušās aktivitātes ilgst vismaz 3 mēnešus. Aktivitāte, kas jaunietim patīk visvairāk, ilgst 6 mēnešus. Lai pabeigtu bronzas līmeni, ir nepieciešami vismaz 6 mēneši.